piątek, 21 lutego 2014

Makaron ze szpinakiem i prażonymi ziarnami


Makaron ze szpinakiem można przygotować na tysiąc sposobów. Jest smaczny, łatwy w przygotowaniu i nie jest tak ciężkostrawny jak makarony z tłustymi mięsnymi sosami. 
Prażone ziarna dodadzą daniu oryginalnego smaku.

Składniki:
250 g ulubionego makaronu
200 g szpinaku
150 g mascarpone
2 ząbki czosnku
Pół łyżeczki lubczyku
Twardy ser do posypania (Parmezan lub Grana Padano)
3 łyżki oliwy z oliwek
Łyżka ziaren słonecznika
Łyżka ziaren dyni
Sól, pieprz

Przygotowanie:
Makaron gotujemy w dużej ilości osolonej wody. W międzyczasie na oliwie dusimy szpinak. Jeśli jest świeży, wystarczy aż skurczy się po około 10 minutach; jeśli jest mrożony, dusimy około 5 minut od całkowitego rozmrożenia. Dodajemy ser mascarpone i dokładnie mieszamy. Następnie doprawiamy dodając lubczyk, sól i pieprz oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Gotujemy około 3-5 minut. Na suchej patelni prażymy słonecznika i dynię. Kiedy makaron będzie ugotowany al dente, odcedzamy go i dodajemy do sosu. Mieszamy.
Po włożeniu na talerz posypujemy obficie startym serem i uprażonymi ziarnami.

wtorek, 18 lutego 2014

Tagliatelle al pomodoro e basilico



Tagliatelle z pomidorami to danie podobne do rosołu. Pod tym względem, że każdy przygotowuje to danie inaczej. A może nie tyle inaczej, co każde ma swój niepowtarzalny smak. Wszystko zależy od jakości i świeżości produktów. Oczywiście najlepszy makaron to ten świeży, włoski (nie ten suszony), a pomidory powinny dojrzewać na stoku Wezuwiusza. Jednak jest to tak proste danie, że każdemu wyjdzie pyszne, nawet z najprostszych składników, dostępnych w każdym sklepie. Przygotowuje się je bardzo szybko i jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią zjeść dobrze, a nie lubią poświęcać dużo czasu na przygotowanie posiłku.

Składniki:
250 g makaronu tagliatelle
10 pomidorów koktajlowych
2 ząbki czosnku
Kilka liści bazylii
3 łyżki oliwy z oliwek
4 łyżki startego twardego, dojrzewającego sera (np. Parmezanu lub Grana Padano)
Cukier, pieprz, sól

Przygotowanie:
Makaron gotujemy w osolonej wodzie. W międzyczasie na oliwie z oliwek podsmażamy przeciśnięty przez praskę czosnek i drobno posiekaną bazylię. Po chwili dodajemy pomidory pokrojone w ćwiartki i przyprawy. Dusimy około 5 minut. Kiedy makaron będzie ugotowany al dente, odcedzamy go i dodajemy do sosu. Mieszamy dokładnie. Podajemy posypany obficie serem.

środa, 12 lutego 2014

Tarta gryczano-borowikowa



Nie wiem skąd wpadł mi do głowy pomysł połączenia kaszy z tartą. Podobno wiele osób tak robi, o czym nie wiedziałem, dlatego i tak uznam, że jest to tylko i wyłącznie mój autorski pomysł. Łączyłem już kaszę pęczak z boczkiem i cebulką w tarcie, dzisiaj jednak (przy dość jesiennej jak na zimę aurze) postanowiłem przygotować tartę z grzybami.

Składniki:

Kruche ciasto:
250 g mąki

125 g masła Lurpak klasycznego
2 jajka
Pół łyżeczki soli
Łyżeczka ziół prowansalskich

Nadzienie:
200 g kaszy gryczanej palonej
3 suszone borowiki
200 ml śmietany 18%
4 jajka
3 ząbki czosnku
2 łyżeczki posiekanej natki pietruszki
Przyprawy (sól, pieprz, gałka muszkatołowa, zioła prowansalskie)
Ser do posypania (według uznania)

Przygotowanie:

Dzień wcześniej moczymy suszone borowiki w szklance wody.

Ciasto:
Mąkę z masłem i jajkami zagniatamy, doprawiamy solą i ziołami. Wyrabiamy tak długo, aż ciasto będzie dobrze połączone. Następnie owijamy je folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na 2 godziny.
Po 2 godzinach ciasto wykładamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej i posypanej mąką lub bułką tartą. Równomiernie rozprowadzone ciasto nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika na około 15 minut w temperaturze 170°C.



Nadzienie:
W międzyczasie przygotowujemy nadzienie. Wodę, w której moczyły się borowiki wlewamy do garnka, dolewamy potrzebną ilość wody i gotujemy w niej kaszę gryczaną. Kiedy kasza gotuje się, kroimy drobno grzyby (ja przecisnąłem je przez praskę do czosnku). Ugotowaną kaszę mieszamy z grzybami.
Jajka, śmietanę i przyprawy miksujemy dokładnie przez około 3 minuty. Przeciskamy przez praskę czosnek i dodajemy do masy jajeczno-śmietanowej razem z natką pietruszki.
Kiedy spód do tarty zapiecze się, wysypujemy na niego równomiernie kaszę z grzybami i zalewamy masą. Możemy delikatnie zruszyć kaszę, by masa dokładnie się z nią połączyła.
Całość wkładamy do piekarnika i pieczemy przez około 30 minut w temperaturze 180°C. Chwilę przed końcem pieczenia możemy położyć na wierzch ulubiony ser pokrojony w paski i zapiekamy jeszcze przez kilka minut aż ser stopi się i zarumieni.