czwartek, 22 sierpnia 2013

Pastasciutta alla fornaia


Pastasciutta alla fornaia, czyli makaron piekarki. Specjalność miasta Livorno oraz jego okolic. Jak przystało na prawdziwie włoskie danie, jest banalnie proste w wykonaniu, szybkie i co najważniejsze - smaczne. Oryginalny przepis zawiera ser pecorino, jednak od lat zastępowany jest parmezanem, co ratuje polskich kucharzy, bo parmezan jest o wiele łatwiej dostępny.

Składniki:
500 g długiego makaronu (np. tagliatelle)
150 g orzechów włoskich
150 g startego parmezanu
100 g liści bazylii
50 ml oliwy z oliwek
Szczypta soli

Przygotowanie:
Bazylię, orzechy włoskie, oliwę i parmezan ucieramy w moździeżu i doprawiamy solą do smaku. W osolonej wodzie gotujemy makaron al dente. Po odcedzeniu makaronu, sos orzechowo-bazyliowy mieszamy dokładnie z makaronem i podajemy natychmiast.

środa, 14 sierpnia 2013

Chinkali


Chinkali to rodzaj pierogów z Gruzji. Nie ukrywajmy, że są bombą kaloryczną, ale warto dla nich zgrzeszyć. Należy nadgryźć pierożek, wypić zawarty w nim rosół, który wytwarza się podczas gotowania i dojeść resztę.

Składniki:
600 g mąki pszennej
Szklanka ciepłej wody
1 jajko
500 g tłustego mięsa (najlepiej baraniny, można jednak użyć wieprzowiny, np. łopatki)
Filiżanka bulionu
200 g cebuli
2 łyżki natki pietruszki
Pieprz grubomielony
Sól

Przygotowanie:
Mąkę zagniatamy z jajkiem, wodą i solą, jak na pierogi, do momentu aż będzie sprężyste. Gotowe ciasto rozwałkowujemy i wycinamy kółka o średnicy około 10-15 cm. Do miski ze zmielonym mięsem dodajemy bulion, posiekaną cebulę i natkę pietruszki oraz doprawiamy solą. Jeśli mięso nie jest wystarczająco tłuste, możemy dodać roztopionego masła. Mięso wchłonie bulion i tłuszcz podczas wyrabiania. Na każdym krążku z ciasta kładziemy czubatą łyżkę farszu i zawijamy, jednak nie jak pierogi, gdyż chinkali mają przypominać sakiewki. Brzegi ciasta zawijamy zakładając na siebie a u góry zwijamy swego rodzaju czubek. Gotujemy 15 minut w osolonej wodzie, podajemy od razu, posypane grubomielonym pieprzem.