sobota, 22 września 2012

Zupa krem z ziemniaków z prażonym słonecznikiem


Zaczyna się jesień a my musimy jakoś poradzić sobie z chłodem. Doskonałą potrawą na taką pogodę będzie rozgrzewająca zupa krem z ziemniaków. Łatwa w przygotowaniu, szybka, pożywna i pyszna.

Składniki:
1,5 litra bulionu drobiowego
6-8 ziemniaków (w zależności od wielkości)
1 marchew
1 pietruszka
3 ząbki czosnku
1/3 szklanki słonecznika łuskanego
1/4 szklanki mleka
1 czubata łyżka masła klasycznego Lurpak
4 kromki czerstwego pieczywa
Sól, pieprz kolorowy grubo mielony, kolendra mielona, gałka muszkatołowa

Przygotowanie:
Ziemniaki pokroić i gotować w bulionie razem z marchewką , pietruszką i czosnkiem aż będą miękkie. Następnie ziemniaki miksujemy blenderem. Powstały krem stawiamy na bardzo małym gazie, dodajemy uprzednio uprażony na patelni słonecznik, masło, mleko i przyprawy według uznania. W zupie powinno dać się wyczuć nutę gałki muszkatołowej i kolendry. Podajemy z grzankami posypane koperkiem.
 


środa, 19 września 2012

Focaccia z figami, kaparami, miodem i rozmarynem


Focaccia to rodzaj pieczywa będącego podstawą do pizzy. Można ją przyrządzić na setki sposobów. Każdy region Włoch specjalizuje się w innym rodzaju. Ja postanowiłem zrobić focaccię z figami, bo jest łatwa, pyszna i… wygląda zjawiskowo.

Składniki:
1,5 szklanki mąki
70 g oliwek zielonych
40 g drożdży
175 ml mleka
20 ml oliwy z oliwek
Łyżka masła czosnkowego Lurpak
Łyżeczka soli
3 świeże figi (mogą być suszone)
2 łyżeczki kaparów
Pół łyżeczki cynamonu
Łyżeczka rozmarynu
Grubo mielony pieprz kolorowy

Przygotowanie:
Drożdże rozrabiamy z łyżeczką cukru, łyżką mąki i odrobiną ciepłego mleka. Kiedy zaczną pracować dodać mąkę, sól i resztę mleka, następnie wyrobić na elastyczne ciasto. Pozostawić do wyrośnięcia na 10 minut.
Oliwki kroimy w kawałki (3 kawałki z 1 oliwki) i dodajemy do ciasta razem z oliwą z oliwek i masłem czosnkowym Lurpak. Wyrabiamy do momentu aż ciasto zacznie odchodzić od rąk. Możemy podsypać odrobiną mąki. Układamy w formie wyłożonej papierem do pieczenia.
Figi kroimy w 8 kawałków. Jeśli mamy suszone, musimy je wcześniej namoczyć na około 10 minut we wrzątku. Miód mieszamy z cynamonem, rozmarynem i pieprzem, dodajemy do niego figi. Pozostawiamy owoce w miodzie na 5 minut, po czym układamy je na cieście lekko dociskając. Posypujemy opłukanymi w zimnej wodzie kaparami, rozmarynem, pieprzem i solą. Odstawiamy na 40-50 minut do wyrośnięcia.
Kiedy ciasto wyrośnie wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 220°C na 15 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 190°C i dopiekamy 10 minut.

poniedziałek, 17 września 2012

Jaja po benedyktyńsku


Na świecie występują przeróżne wersje: z łososiem, szpinakiem, ruccolą itd. Moja będzie tradycyjna. Wiele legend narodziło się wokół jajek po benedyktyńsku, ja jednak przedstawię wam historię prawdziwą. Pewnego ranka 1894 roku w Nowym Jorku do hotelu Waldorf Astoria wpadł emerytowany makler z Wall Street Lemuel Benedict i prosi o podanie mu na porannego kaca jajka w koszulce, tosta z masłem i bekonu a to wszystko obficie polane sosem holenderskim. Słynny szef kuchni Waldorf Astoria Oscar Tschirky zachwycił się tym połączeniem  i postanowił wprowadzić potrawę do śniadaniowej i lunchowej karty. Zamienił tylko bekon na szynkę. Ot i cała historia – nie ma nic wspólnego z zakonem benedyktynów. Jeśli chcecie skosztować prawdziwego nowojorskiego śniadania, które nie składa się z bajgla, zapraszam do wykonania jaja po benedyktyńsku.

Składniki:
9 jajek (4 do wykonania w koszulkach, 5 do sosu)
100 ml octu
4 plastry szynki
4 tosty
90 g klarowanego masła
300 ml wina białego
Sól, pieprz

Przygotowanie:
Sos holenderski – do rondelka wlewamy wino i redukujemy tak długo, aż będzie konsystencji syropu. Umieszczamy go w drugim naczyniu z gotującą się wodą i „na parze” dodajemy 5 żółtek. Ubijamy na puszystą masę. Pod koniec dodajemy klarowane masło i mieszamy dotąd, aż wszystkie składniki będą ze sobą idealnie połączone. Doprawiamy solą i pieprzem.
Jaja w koszulkach – Zagotowujemy wodę z octem winnym i solą. Wbijamy jajka po kolei na delikatnie wrzącą wodę i gotujemy 3-4 minuty delikatnie mieszając łyżką, tak by nie uszkodzić białka.
Grillujemy na patelni bez tłuszczu tosty, ja użyłem bułeczek z ziarnami. Szynkę podsmażamy na patelni.
Na talerzu układamy tosty, na nie szynkę, jajka w koszulce i polewamy sosem holenderskim. Całość posypujemy grubo mielonym pieprzem.

niedziela, 16 września 2012

Ciasto marchewkowe


Ciasto marchewkowe moim zdaniem jest trochę niedocenione i mało popularne. Trudno je znaleźć w cukierniach czy restauracjach, dlatego najłatwiej upiec je samemu. A trudne nie jest.

Składniki:
1,5 szklanki startej marchewki
1,5 szklanki mąki
4 jajka
1 szklanka oleju
1 szklanka cukru
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka imbiru
1 łyżeczka cukru wanilinowego
5 łyżek słodkiego kakao
Kilka kropel aromatu waniliowego
1 szklanka mielonych orzechów włoskich
5 łyżek sezamu
Pół łyżeczki soli

Przygotowanie:
Marchew trzemy na tarce o drobnych oczkach. Jajka ubijamy mikserem razem z cukrem i cukrem wanilinowym przez około 3 minuty. Następnie dodajemy olej oraz aromat waniliowy i miksujemy dalej na gładką masę. Ciągle ubijając dodajemy mąkę, sól, proszek do pieczenia. Ciasto powinno być dość gęste. Dodajemy cynamon, imbir i kakao. Na końcu wsypujemy orzechy, sezam i marchew. Mieszamy. Ciasto wlewamy do natłuszczonej formy i wkładamy do piekarnika. Pieczemy w temp. 180°C przez 45-55 minut.


poniedziałek, 10 września 2012

Kaczka pieczona z gruszkami i śliwkami w winie i miodzie


Lekko zmodyfikowana wersja polskiej kaczki pieczonej z jabłkami. Moim zdaniem z gruszką smakuje o niebo lepiej.

Składniki:
Kaczka o wadze 1,8-2 kg
150 g śliwek suszonych
Szklanka czerwonego wytrawnego wina
3 duże gruszki
2 łyżki miodu
Majeranek
Pieprz kolorowy, sól

Przygotowanie:
Wino łączymy z miodem. Jeśli miód jest w konsystencji stałej, wino możemy lekko podgrzać, by łatwiej się wymieszało. Wrzucamy suszone śliwki na około pół godziny. Gruszki obieramy ze skórki, usuwamy gniazda nasienne i kroimy na kawałki. Dorzucamy do śliwek w winie. Kaczkę zaszywamy u góry a przez otwór przy kuprze wsypujemy czubatą łyżkę majeranku i potrząsamy tak, by równomiernie przykleił się do całego wnętrza. Nadziewamy śliwkami i gruszkami (bez wina, jednak wino zostawiamy!). Zaszywamy kuper i obsypujemy kaczkę świeżo mielonym pieprzem, solą gruboziarnistą i majerankiem. Wcieramy przyprawy i umieszczamy kaczkę w naczyniu żaroodpornym. Możemy lekko ponacinać skórę kaczki, by łatwiej wytapiał się z niej tłuszcz. Zalewamy winem ze śliwek. Pieczemy w piekarniku o temperaturze 180°C przez około 1,5 h. Mniej więcej co 15-20 minut polewamy wierzch kaczki winem w którym się piecze, by za bardzo nie wyschła. Kaczkę najlepiej podawać z pieczonymi ziemniakami.