wtorek, 31 lipca 2012

Drożdżowe moskole zakopiańskie z sosem serowym



Moskoli jest tyle rodzajów ile chałup na Podhalu. Są bez ziemniaków, z ziemniakami, bez jajka, z jajkiem, z proszkiem do pieczenia, bez niego, z mlekiem, bez mleka itd… Moje ulubione to moskole zakopiańskie z dodatkiem drożdży. Inspiracją był przepis z książki wydanej przez Związek Podhalan „Kuchnia góralska”.

Składniki:
1/2 kg ziemniaków
1/2 kg mąki
1 jajko
Szklanka ciepłego mleka
50 g drożdży
Pół łyżeczki cukru
Pół łyżeczki soli

1 opakowanie sera topionego w plastrach
1 kostka rosołowa
100 g sera (w zależności od upodobania: radamer, cheddar, gouda)
Szklanka wody
Przyprawy: pieprz, oregano, sól

Przygotowanie:
Ziemniaki ugotować, wystudzić i utłuc. Drożdże wymieszać z połową szklanki ciepłego mleka, cukrem i łyżką mąki. Poczekać około 10 minut aż zaczną rosnąć. Dodać resztę mleka, jajko i ziemniaki po czym dokładnie wymieszać. Na koniec dodać sól i mąkę. Ciasto wyrabiać do czasu aż nie będzie miało grudek.
Moskole powinny być pieczone na blasze na piecu, jednak łatwiejszym i dostępnym dla każdego sposobem jest usmażenie ich na teflonowej patelni bez tłuszczu. Kiedy patelnia będzie rozgrzana należy uformować placki o grubości około 1 cm rękami umoczonymi w mące. Ciasto nie może być zbyt rzadkie, jeśli jest – dodajemy odrobinę mąki. Na bardzo wolnym ogniu smażymy moskole obracając je raz na jakiś czas. Czasami podczas smażenia pojawiają się na nich ciemne, wyglądające na przypalone plamy, co jest normalne. Z początku moskole mogą przywierać do patelni, jednak po jakimś czasie ładnie odchodzą.

Do moskoli znakomicie pasuje każdy sos: myśliwski, borowikowy, pieczarkowy, pieczeniowy, gulaszowy, ja jednak zdecydowałem się na serowy.
Kostkę rosołową rozpuścić w szklance wrzącej wody, dodać serek topiony i dokładnie rozpuścić trzepaczką. Kiedy będzie rozpuszczony dodać ser żółty i przyprawy według uznania. W zależności od dodanego sera sos może okazać się zbyt rzadki lub zbyt gęsty. Jeśli jest zbyt gęsty można śmiało dolać odrobinę wody; jeśli jest zbyt rzadki możemy odrobinę go odparować, należy jednak uważać by go nie przypalić. Można również dodać łyżeczkę mąki wymieszaną z odrobiną mleka w celu zagęszczenia. Ja jednak wolę poświęcić trochę czasu na odparowanie i nie dodawać mąki.

Moskole polewamy sosem, prószymy świeżym grubo mielonym pieprzem i gotowe. Jeśli zostanie trochę placków, można podawać je na zimno posmarowane masłem czosnkowym.

niedziela, 29 lipca 2012

Gamberi alla livornese



Gamberi czyli krewetki. Jak w każdej pochodzącej z Toskanii słonej potrawie i tu nie może obyć się bez czosnku. Krewetki można śmiało zastąpić rybą, na przykład dorszem.

Składniki:
250 g krewetek tygrysich
3 średniej wielkości pomidory
3 ząbki czosnku
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
2 łyżki masła czosnkowego Lurpak
Przyprawy: pieprz czarny, sól

Przygotowanie:
Pomidory obieramy ze skórki i usuwamy z nich pestki. Jest z tym trochę zabawy, jednak otrzymujemy sam miąższ pomidora, bez wodnistego środka i pestek. Posiekane pomidory mieszamy z 1 łyżką masła czosnkowego, zmiażdżonym czosnkiem, natką pietruszki i pieprzem.
Krewetki podsmażamy na łyżce masła czosnkowego, dodajemy pomidory i dusimy przez 10 minut. Pod koniec doprawiamy solą.
Tak przygotowane krewetki podawać z grzankami.

sobota, 28 lipca 2012

Paszteciki z kabanosem



Łatwa, szybka, pyszna przystawka. Do tego bardzo ładnie wygląda na stole.

Składniki:
Opakowanie cista francuskiego
3 kabanosy
3 łyżki marmolady cebulowej
1 jajko
Przyprawy: sól morska, pieprz czarny grubo mielony

Przygotowanie:
Kabanosy kroimy tak, by każdy kawałek miał około 5 cm. Ciasto francuskie kroimy w prostokąty takiej wielkości, żeby łatwo można było owinąć nim kabanosa i skleić brzegi. Kabanosy układamy na cieście, smarujemy marmoladą i zaklejamy. Wierzch pasztecika nacinamy w 3-4 miejscach. Następnie układamy je na blasze na papierze do pieczenia, smarujemy rozmąconym jajkiem i posypujemy solą i pieprzem. Pieczemy około 15 minut, jednak należy je kontrolować wcześniej, gdyż ciasto francuskie łatwo można przypalić.

poniedziałek, 16 lipca 2012

Cantuccini


Tradycyjne włoskie ciasteczka pochodzące z Prato. Są słodkie, małe i bardzo ładne. Ich historia sięga XVIII wieku a ciekawostką jest to, że nie używa się do ich zrobienia żadnego tłuszczu czy drożdży.

Składniki:
3 szklanki mąki
Czubata szklanka cukru
150 g migdałów
3 jajka
3 żółtka
1 łyżeczka startej skórki pomarańczowej
2 łyżki proszku do pieczenia
2 łyżki masła
Szczypta soli

Przygotowanie:
Dwa jajka, żółtka i cukier ucieramy na gładką masę. Dodajemy do niej mąkę, szczyptę soli, proszek do pieczenia i skórkę pomarańczową. Wyrabiamy ciasto, pod koniec dodajemy obrane ze skórki migdały. Ciasto formujemy w rulony i układamy na wysmarowanej masłem formie. Łatwiej będzie uformować rulony jeśli dłonie natłuścimy oliwą lub masłem. Wierzch rulonów smarujemy rozmąconym jajkiem. Pieczemy 15 minut w temperaturze 180 stopni. Następnie wyjmujemy rulony z pieca i kroimy w 2-3 cm paski, aby miały tradycyjny kształt cantuccini. Następnie wkładamy je jeszcze do piekarnika na około 10 minut.

sobota, 14 lipca 2012

Tarta szpinakowa z boczkiem



Jako fan mięsa musiałem dodać trochę boczku, jednak w wersji wegetariańskiej smakuje równie dobrze.

Składniki:
Opakowanie ciasta francuskiego
450 g szpinaku
2 jajka
Duża cebula
3 ząbki czosnku
200 g boczku
2 łyżeczki śmietany
Ser mozzarella do posypania
Przyprawy: sól, pieprz cytrynowy, gałka muszkatołowa

Przygotowanie:
Cebulę i boczek podsmażamy na patelni aż się zarumieni. Dodajemy drobno posiekany szpinak, czosnek i smażymy chwilę. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na pianę. Żółtka ucieramy z przyprawami i śmietaną, dodajemy do masy szpinakowej. Odstawiamy by trochę ostygła, po czym delikatnie dodajemy pianę z białek.
Ciasto francuskie układamy w formie do tarty i obciążamy na czas wstępnego pieczenia. Ja obciążam ciasto fasolą. Ciasto pieczemy około 7 minut w temperaturze 180 stopni, po czym wyjmujemy je z piekarnika, zdejmujemy obciążenie i wylewamy na nie farsz. Wstawiamy do piekarnika, pieczemy przez kolejne 7 minut, po tym czasie zasypujemy serem i pieczemy aż ser będzie złoty.

wtorek, 10 lipca 2012

Pancakes z malinami, syropem klonowym i kruszonymi pistacjami



W związku ze zbliżającym się SuperFinałem Futbolu Amerykańskiego w Warszawie postanowiłem zrobić bardzo popularne amerykańskie śniadanie.

Składniki:
1,25 szklanki mąki
1 jajko
1,25 szklanki maślanki
3 łyżeczki cukru pudru
Łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki margaryny
Szczypta soli
Garść malin
Garść pistacji
2 łyżki syropu klonowego

Przygotowanie:
W miseczce zmiksować mąkę, jajko, maślankę, cukier, proszek do pieczenia, sól i margarynę na gładką masę. Na rozgrzaną patelnię (bez tłuszczu) nalewać porcje ciasta używając chochli. Smażymy do momentu aż ciasto będzie swobodnie ruszało się na patelni, wtedy przerzucamy na drugą stronę. Pancakes układamy jeden na drugim, polewamy syropem klonowym, dekorujemy malinami i posypujemy kruszonymi pistacjami.

wtorek, 3 lipca 2012

Tajska zupa kokosowa



Bardzo popularna w krajach Azji południowo-wschodniej. Doskonałe połączenie delikatnego kokosa, wyrazistych przypraw i mięsa. Zupa jest bardzo lekka i banalnie łatwa w przygotowaniu, dlatego też świetnie nadaje się na upalne letnie dni.

Składniki:
Puszka mleka kokosowego
Półtorej szklanki bulionu drobiowego
Pierś z kurczaka
2 cebulki dymki
Łyżeczka cukru trzcinowego
2 łyżki soku z limonki
Przyprawy (sól, pieprz cytrynowy, imbir, kolendra)

Bulion, mleko kokosowe, cukier, sok z limonki i przyprawy doprowadzamy do wrzenia na wolnym ogniu. Następnie dodajemy drobno pokrojone cebulki i pierś z kurczaka pokrojoną w wąskie paski. Gotujemy około 10 minut.